Właściwe dysponowanie towarem w magazynie oraz zarządzanie całą logistyką to skomplikowany proces, który wymaga wdrożenia wielu rozwiązań. Jednym z nich jest spotykany niemal w każdej branży transport palet za pomocą wózków. Sprawdź, jak wózki paletowe i inne rozwiązania mogą usprawnić pracę na magazynie, zwiększając wydajność i minimalizując koszty.
Twoim zadaniem jest stałe zarządzanie przestrzenią magazynową? A może planujesz otworzyć nowy obiekt logistyczny? W tym przypadku jednym z podstawowych zadań będzie efektywne planowanie i zarządzanie transportem wewnętrznym. Jego zadaniem jest zapewnienie maksymalnej efektywności pracy i zoptymalizowanie ponoszonych kosztów.
Szukasz sposobu na zwiększenie funkcjonalności i efektywności swoich wózków widłowych? Odpowiednio dobrany osprzęt może znacząco rozszerzyć możliwości Twojego wózka widłowego, ułatwiając realizację różnych zadań logistycznych. Sprawdź, jakie typy osprzętu są dostępne i który najlepiej sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie.
Ręczne wózki paletowe, zwane również paleciakami, są nieodzownym narzędziem w branży spożywczej, służącym do transportu palet z produktami na krótkie odległości w magazynach, centrach dystrybucyjnych i zakładach produkcyjnych.
Stal S355 jest jednym z rodzajów stali konstrukcyjnej o wysokiej wytrzymałości. Ten materiał jest wykorzystywany w inżynierii i w budownictwie. Wyróżnia się wysoką wytrzymałością na rozciąganie, dzięki czemu doskonale nadaje się do produkcji elementów konstrukcyjnych, w tym mostów, maszyn i elementów nośnych.
Ręczne wózki paletowe ocynkowane wyróżniają się wysoką opornością na korozję. Znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym oraz w innych branżach, gdzie liczy się trwałość, niezawodność i wysoki poziom higieny.
Wiele czynników wpływa na żywotność wózka paletowego. Już na etapie zakupu można wybrać wózek który będzie miał większą trwałość w stosunku do najtańszych produktów oferowanych na rynku, należy zwrócić uwagę na renomę producenta, dostępność i warunki serwisu, dostępność części zamiennych, okres zapewnienia dostępności części do starszych modeli, sposób łożyskowania ruchowych elementów....
Wózki transportowe są kluczowym elementem w usprawnianiu codziennych operacji nie tylko w magazynach i zakładach produkcyjnych, ale również w sklepach oraz warsztatach samochodowych. Wózki platformowe wyróżniają się prostą konstrukcyjną, gdzie najważniejszym elementem jest płaska platforma. W niektórych modelach platforma może być dodatkowo wyposażona w burty, tworzące osiatkowany lub pełny kosz.
Wybór między wagą paletową a wózkiem paletowym z wagą jest uzależniony od konkretnych wymagań danej branży i warunków pracy. Waga paletowa to urządzenie przeznaczone do stacjonarnego ważenia ładunków na paletach. Z kolei wózki paletowe z wagą to urządzenia łączące funkcjonalność standardowego paleciaka z możliwością ważenia ładunków. Waga jest zintegrowana z płozami wideł wózka. Wbudowany panel służy do obsługi urządzenia. Które rozwiązanie jest lepsze? Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, wybierając między wagą paletową a paleciakiem z wagą?
Wózki paletowe zostały zaprojektowane, aby uprościć proces przenoszenia ciężkich ładunków. Znalazły one szerokie zastosowanie w różnych pracach związanych z transportem materiałów.
Przyjrzymy się wszechstronnym zastosowaniom ręcznych wózków paletowych i ich wkładowi w poprawę wydajności operacyjnej w logistyce.
Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego i szybkiego zużywania się opon w widlakach, jest nieodpowiednie ciśnienie.
Zbyt duże ciśnienie powoduje, że szybciej zużywa się środkowa część bieżnika opony pneumatycznej. Zbyt małe ciśnienie powoduje, że brzegowe części bieżnika zużywają się szybciej niż środkowa część opony.
Należy więc kontrolować ciśnienie w kołach wózka widlowego i stosować się do zaleceń producenta.
Opony do wózków widłowych mają określoną żywotność.
W Polsce obowiązują wytyczne dotyczące eksploatacji opon pneumatycznych w pojazdach i określone są przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 roku, Nr 32, poz. 262 z późniejszymi zmianami), które określają wymagania dla opon stosowanych w pojazdach.
W wózkach widłowych, na tą samą felgę, można zamontować opony pneumatyczne do wózków lub opony superelastyczne ( pełne ) do wózków.
Dokonując wyboru opony do wózka widłowego, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:
- jakość podłoża, na którym jeździ wózek widłowy
- możliwość powstawania uszkodzeń bocznych opony, podczas pracy wózek
- rodzaj ładunku przewożonego wózkiem
- budżet, przewidziany na zakup opon
Jak wymienić opony w wózku widłowym?
Wózek widłowy w większości przypadków porusza się na 3 lub 4 oponach pneumatycznych lub oponach superelastycznych. Rzadziej w wózkach widłowych występują opaski superelastyczne czy koła z vulkollanu czy poliuretanu. Bardzo rzadko występują koła stalowe do wózków widłowych ( np. do pracy wózkiem widłowym w hutach).
W przypadku opon wózki mogą poruszać się na oponach pneumatycznych lub oponach superelastycznych.
Oprócz podstawowej wiedzy na temat wózków paletowych ręcznych czasami zastanawiamy się nad pewnymi szczegółami:
Ile kosztuje wózek paletowy ręczny?
Ciężko odpowiedzieć dokładnie na to pytanie. Możemy jedynie podpowiedzieć, że cena paleciaka waha się między 1000 zł - 2000 zł. Wszystko zależy od modelu i marki, długości wideł, dodatkowych udogodnień (np. wózki paletowe z wagą) oraz maksymalnego udźwigu.......
Odpowiednie ogumienie wózka widłowego zapewnia długą żywotność wózka, komfort pracy operatora, tym samym pozwalając mu na bezproblemową pracę na nawet najbardziej wymagającej nawierzchni. To także gwarancja bezpieczeństwa przewożonych ładunków. Dowiedz się, czym są opaski do wózków widłowych i jakie są ich rodzaje.
Wózek paletowy elektryczny jest wzbogacony napędem. Dzięki temu transport towaru jest łatwy, ponieważ nie wymaga użycia siły. Operator wózka paletowego elektrycznego podnosi towar z użyciem panelu, który wyposażony jest w guzki. Czy zakup wózka paletowego elektrycznego się opłaca?
Opony diagonalne a opony radialne do wózków widłowych.
W wózkach widłowych można zastosować dwa rodzaje opon pneumatyczne i superelastyczne.
W ramach opon pneumatycznych użytkownik wózka widłowego może założyć oponę diagonalną lub oponę radialną.
W większości przypadków użytkownicy wózków widłowych stosują opony diagonale....
Klasę karetki możesz sprawdzić mierząc na widle odległości H1 według poniższego rysunku.
Mierzenie klasy karetki wideł do wózków widłowych:
Mierzymy odległość na widłach H1, czyli od dołu górnego zaczepu na widle, do samego dołu widły.
Najlepiej mierzyć odległość, gdy widła jest położona na podłożu.
Firma Continental znajduje się w ścisłej czołówce leaderów na rynku opon do wózków widłowych.
Opony Continental do wózków widłowych
produkowane są w dwóch fabrykach – w Niemczech w Korbach oraz w Czechach w Otrokovicach. W fabryce w Korbach produkowane są opony superelastyczne (pełne). Opony pneumatyczne radialne i diagolane do wózków widłowych produkuję się w fabryce firmy Continental w Otrokovicach.
Zanim zagłębimy się w świat opon do wózków widłowych, warto zrozumieć, dlaczego są one tak ważne. Te niepozorne elementy mają ogromny wpływ na to, jak wózek radzi sobie w pracy. Wyobraź sobie, że opony to buty wózka - muszą być odpowiednie do zadania i terenu.
Na oponach superelastycznych ( pełnych ) do wózków widłowych znajduje się wiele oznaczeń. Oznaczenia na oponach do wózków widłowych
Większość producentów umieszcza na oponach pełnych informacje jak:
- markę opony ( np. Barum, Continental, Magnum )
- rozmiar opony ( np. 8.15-15 )
- rozmiar felgi ( np. 8.15-15 / 7.00 )
- datę produkcji ( np. 1314, co oznacza, że opona została wyprodukowana w 13 tygodniu 2014 roku)..........
Ręczne wózki paletowe z wagą, występują również w wersji, do pracy w strefach zagrożonych wybuchem, mogą być wykonane ze stali szlachetnej.
Wózki paletowe z wagą, w wersji EX, mogą być stosowane w obszarach zagrożonych eksplozją strefy 1 do gazów grupy IIC w klasie temperatury do T3. Według dyrektyw ATEX 94/9/EG współczynnik ochrony EX II 2G IIC T3. Modele EX oraz N mogą pracować w temperaturach od -10st do +40st.
Wózki paletowe z wagą, z oznaczeniem N, wykonane są ze stali szlachetnej DIN 1.4301
Indeks nośności opon, określany z języka angielskiego jako LI (Load Index), jest kolejnym ważnym parametrem, o którym trzeba pamiętać, wybierając opony do wózków widłowych.
Należy zawsze wybierać tylko opony o nośności równej bądź wyższej niż nośność zalecana przez producenta opon do wózków.
Przy wyborze wideł do wózka widłowego, musisz wiedzieć, że istnieją różne rodzaje wideł, które różnią się między sobą udźwigiem, długością i przeznaczeniem. Aby odpowiednio dobrać widły do wózka widłowego, musisz wiedzieć jaki rodzaj wideł do wózka widłowego powinieneś się zdecydować, uzależnione jest przede wszystkim rodzaj pracy i rodzaj mocowania na karetce, do jakich będzie wykorzystana maszyna.
Dokumenty do wideł do wózków widłowych - oznakowanie, świadectwo zgodności wideł
Oznakowanie wideł do wózków widłowych i dokumenty to potwierdzające.
Bardzo ważne !!!!! Czy do wideł musi zostać załączone Świadectwo Zgodności?
Do wideł do wózków widłowych, nie wymagane jest Świadectwo Zgodności, potwierdzające znak CE czyli normę 2006/42/WE.
W oponach do wózków widłowych stosowane są różne oznaczenia rozmiarów.
Przykładowo:
6.00-9
18x7-8
23x5
150/75-8
W przypadku opon pneumatycznych dodatkowow w oznaczeniach rozmiaru może byc podana ilość PR czyli przekładek.
np: 6.50-10 12PR oznacza oponę z 12 przekładkami
6.50-10 14PR oznacza oponę z 14 przekładkami
6.50-10R10 litera "R" w rozmiarze oznacza oponę radialną
Wózek paletowy z wagą pozwala na ważnie ładunków w dowolnym miejscu. W przeciwieństwie do wagi paletowej, która jest stacjonarna, wózek z wagą pozwala na przemieszczanie się z ładunkiem do zważenia i podjechanie pod ładunek.
Ręczne wózki paletowe z wagą przydają się również w rozliczeniach między kontrahentami. Najczęściej w tym celu używa się wózków z legalizacją. Możliwość zastosowania w niektórych modelach legalizacji Urzędu Miar, pozwala na wykorzystywanie wózków paletowych z wagą w obrocie handlowym.
Operator wózka widłowego spędza w nim wiele godzin podczas codziennej pracy, dlatego poza sprawnym i funkcjonalnym urządzeniem niezwykle ważne jest, aby zadbać o komfort obsługi maszyny. Pomóc w tym może wygodny fotel, który wyeliminuje ryzyko uciążliwego bólu kręgosłupa oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości związanych z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Dowiedz się, jaki fotel do wózka widłowego wybrać oraz dlaczego jest to tak ważne.
Wózki paletowe to urządzenia wykorzystywane do różnorodnych prac w wielu branżach. Przede wszystkim spotkać je możemy w sklepach, magazynach czy zakładach produkcyjnych. Choć operatorzy tego typu urządzeń nie muszą mieć specjalnych uprawnień niezwykle istotne jest, aby znali zasady bezpiecznego użytkowania wózków paletowych. Poznaj podstawowe zasady BHP, którymi powinny kierować się operatorzy wózków paletowych w swojej codziennej pracy.
Waga paletowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kluczowym parametrem doboru odpowiedniej wagi paletowej jest jej maksymalny udźwig. Standardowo na rynku znajdziemy wagi z udźwigiem od 1500 kg do 3000 kg. Do innych istotnych funkcji, na które warto zwrócić uwagę, należy możliwość legalizacji, dokładność i gwarancja producenta.
Ręczne wózki paletowe z wagą, mogą posiadać legalizację jednostki certyfikującej. Wózek paletowy z legalizacją, może być używany w obrocie handlowym jako wiarygodne źródło ważenia.
Ręczne paleciaki z wagą i legalizacją, mają zastosowanie:
- w obrocie handlowym
- przy paczkowaniu towarów
- podczas obliczania opłat targowych, ceł, podatków, premii, opustów, wynagrodzeń, odszkodowań lub podobnych typów opłat
Obecne przepisy dotyczące legalizacji w wózkach paletowych z wagami?
data aktualizacji treści: styczeń 2022r.
W 2019 roku pojawiły się nowe regulacje prawne dotyczące legalizacji wózków paletowych z wagą.
Wybór między rodzajami opon, zależy od kilku czynników jak częstotliwości pracy wózka widłowego, charakterystyki podłoża pracy, rodzaj przewożonego wózkiem towaru, kwoty przeznaczonej na zakup opon. Zastanawiając się nad wyborem opon pneumatycznych w rozmiarze 6.50-10, Trzeba podjąć decyzję czy opona ma być diagonalna czy radialna.
Opony pneumatyczne diagonalne do wózków widłowych mają kord tekstylny na boku i na czole opony.
Opony pneumatyczne radialne do wózków widłowych mają zbrojone siatka stalową, czoło i bok opony. Dodatkowo mają stalowe opasanie czoła opony.
Jeżeli na wózku widłowym jest felga, na której można zamontować opony o rozmiarze 250-15 to użytkownik ma 4 możliwości doboru opon:
- zamontować oponę pneumatyczną diagonalną w rozmiarze 250-15, wtedy rozmiar będzie podany w nastepujący sposób 250-15 PR-18 czy 250-15 PR-20, 250/70-15 PR-18, 250/70-15 PR-22, gdzie PR oznacza ilość przekładek w oponie
- zamontować oponę pneumatyczną radialną w rozmiarze 250-15, wtedy rozmiar będzie podany w następujący sposób 250R15 lub 250/70R15
- Zamontować oponę superelastyczne ( inaczej pełną ) w rozmiarze 250-15/7.00 czyli na felgę 7.00
- Zamontować oponę superelastyczne ( inaczej pełną ) w rozmiarze 250-15/7.50 czyli na felgę 7.50
Jak odczytać rozmiar opony do wózka widłowego? Ten rozmiar opony do wózka widłowego, możemy zapisać na kilka sposobów, w zależności od sposobu zapisu rozmiaru i jednostek miary: 8.15-15, 28x9-15, 225/75-15
W wózkach widłowych można zastosować dwa rodzaje opon pneumatycznych: opony diagonalne lub opony radialne.
Opony radialne do wózków widłowych cechuje:
- wysoki bieżnik
- stalowe opasanie na czole opony
- kord stalowy
- bardzo dobra trakcja
Opony antystatyczne do wózków widłowych, to takie, które przewodzą nagromadzone ładunki elektryczne.
Podczas pracy wózkiem, takie opony posiadają opór elektryczny mniejszy niż 10^6 Ohm.
Opony antystatyczne do wózków widłowych, powinny być stosowane w miejscach, gdzie składowane są materiały wybuchowe.
Opony w wózkach widłowych to elementy, które zapewniają stabilną styczność całej konstrukcji z danym podłożem. Warto więc dbać nie tylko o ich odpowiedni stan, ale także rodzaj opon dostosowany do terenu, po którym będzie przemieszczał się dany widlak. Na koła wózków widłowych przekazywany jest ciężar jego całkowitej masy, a także dodatkowych materiałów, stanowiących dodatkowe obciążenie.
Opony wspomagają ponadto to amortyzację wózka widłowego, dlatego dobierając złe opony, możemy narazić się na wyższe zużycie paliwa, ale również na niebezpieczeństwo związane ze zniszczeniem przewożonych ładunków i zniszczeniem elementów konstrukcyjnych wózka, ze względu na duże wstrząsy podczas pracy widlakiem.
Wybór odpowiedniej opony do wózka widłowego nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla nowicjuszy. Wśród znanych i cenionych marek na rynku, jak Continental i Barum znajduje się bogata oferta różnego rodzaju opon dostosowanych do każdego wózka widłowgeo. Przed zakupem opon do widlaka warto przyjrzeć się bliżej właśnie tej ofercie. Jakie opony wyróżniamy w przypadku wózków widłowych? Jakie parametry techniczne są najistotniejsze w przypadku opon do wózków widłowych?
Barum - marka opon superelastycznych do wózków widłowych, produkowanych przez firmę Continental.
Firma Continental produkuje opony superelastyczne do wózków widłowych, pod dwiema markimi Continental oraz Barum.
Marka Barum INDUSTRY zapewnia najlepszą wydajność w swojej klasie, w stosunku do ogólnego wykorzystania w wózkach widłowych. Barum to opona pełna, która jest odporna na uszkodzenia i bezobsługowa.
W roku 1978 firma Continental, opracowała oponę pełnę pełną do wózka widłowego, typu "snap-in" (SIT), którą można szybko nałożyć na felgę bez potrzeby odkręcania jakichkolwiek części, co wiąże się z oczywistymi korzyściami - pomaga zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
Dzisiaj opony typu SIT ( inaczej quick, lock) to kluczowa innowacja w sektorze opon SE, pomagająca w istotnym stopniu zaoszczędzić czas.
Opony superelastyczne do wózków widłowych ( nazywane też oponami pełnymi czy oponami lanymi ):
Opony superelastyczne mają konstrukcje pełną. Wykonane są całe z mieszanek na bazie kauczuku.
Mogą być dwuwarstwowe lub trójwarstwowe, wzmocnione stalowymi oplotami lub nie.
Ponieważ opony są wykonane całe mieszanek kauczuku, są odporne na przebicia i uszkodzenia.